wtorek, 11 lutego 2014

Świadczenia z tytułu rezerw na odprawy emerytalne.

Rezerwy na odprawy emerytalne, będą kiedyś dotyczyły każdego z nas, dlatego warto w paru słowach przedstawić tę kwestię.

Odprawy emerytalne regulowane są w Polsce w pierwszej kolejności w art. 921 Kodeksu Pracy (tzw. odprawy emerytalne kodeksowe). Znaczy to tyle, iż pracownik w momencie przejścia na emeryturę otrzymuje odprawę, która stanowi jednokrotność miesięcznego wynagrodzenia. Standardowo przysługująca kwota naliczana jest na zasadach identycznych jak ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Sama kwota obciążona jest podatkiem dochodowym oraz składkami ubezpieczeń społecznych, co oznacza, iż najprościej, jest to kwota brutto. Co więcej, warto wspomnieć, iż odprawa emerytalna zostaje przyznana tylko raz w życiu. Stwierdza to art. 921 Kodeksu Pracy.

Możliwe jest aby otrzymać korzystną odprawę, wyższą niż te wynikające z kodeksu pracy. Wiele firm (dotyczy to tak samo organizacji prywatnych, jak i działających w sektorze publicznym) wypłaca swoim pracownikom odprawy emerytalne, które mogą odbiegać kwotą od tych zapisanych w Kodeksie Pracy. Wyjątkowo, mowa tu o praktykach odbiegających od tych, których moglibyśmy się spodziewać. Mianowicie chodzi o wypłacane odprawy korzystniejszej dla pracowników niż tej, im przysługującej. W firmach komercyjnych regulowane są one wtedy zwykle np. przez Regulamin Wynagradzania lub Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy (tzw. ZUZP). Oczywiście jest wiele jednostek z sektora publicznego, które posługują się regulacjami będącymi konsekwencją innych zapisów prawnych o mocy ustawy (np. Prawo o szkolnictwie wyższym). Również służba zdrowia posiada swoje odrębne regulacje odpraw emerytalnych tutaj skierować się należy do Ustawy o zakładach opieki zdrowotnej.

rezerwy na odprawy emerytalne

Brak komentarzy: