wtorek, 11 lutego 2014

Makulatura.

Poprzez przetwarzanie i zbieranie niepotrzebnych czy też zniszczonych wyrobów papierniczych zwanych właśnie makulaturą, za pomocą przetwórstwa możemy ponownie ich użyć. Niekoniecznie wykorzystywane są do tego jak służyły wcześniej. Mogą na przykład być składową elementów niezbędnych przy produkcji nowego papieru.

Makulatura jest powszechnie wykorzystywana jako surowiec wtórny. Na początku powstawał z niej tylko i wyłącznie papier do pakowania. Jednak wraz z mijającymi latami, zaczęto również otrzymywać takie produkty jak, papier toaletowy czy tekturę falistą. Warto wspomnieć, iż papier gazetowy jest produkowany z makulatury od lat 90. XX w. Na ulicach można znaleźć odpowiednie pojemniki, do których wrzuca się zbędną makulaturę Ich jedynym celem jest przetrzymywanie wyrobów papierniczych, a zbierane są przez odpowiednio do tego powołane służby.

Występują różne klasyfikacje, którym są poddawane gotowe na przetwórstwo wyroby papiernicze. Selekcja na podstawie rodzaju - występują cztery i są one oznaczane literami. Od A (jest to makulatura najsłabsza) do D (stanowi tzw. makulatura mocna).

Można się też spotkać z czterema innymi rodzajami a mianowicie makulatura:
- biała (obejmująca wytwory i przetwory z bielonych mas włóknistych)
- mocna (obejmująca np. zużyte worki, tekturę falistą)
- śmietnikowa (zawierająca makulaturę pochodzącą z pojemników na śmieci lub wysypisk)
- mieszana (składająca się z makulatury niesortowalnej)

Teraz dzięki przerabianiu makulatury i używaniu jej jako surowca wtórnego uzyskujemy dodatkowo, brykiety opałowe, tuby tekturowe, koperty oraz wykonuje się z niej odpowiednią odmianę izolacji budowlanej.

tuby tekturowe

Brak komentarzy: